top of page

O MUZEU

Za celým projektem stojí spolek Art Salon S, který podporuje umění a připravuje výstavy pro širokou škálu uměníchtivých návštěvníků. V letech 2016–2017 jsme v našem galerijním prostoru v Tančícím domě uspořádali výstavu Retro 70. a 80. let, která měla obrovský úspěch, což nás přivedlo k plánu v Praze otevřít celé Retro muzeum.

 

Jsme sběratelé a podporovatelé československého designu z období 70. a 80. let. V průběhu uplynulých pěti let jsme navštěvovali aukce, kontaktovali různé spolky a vypsali také sbírku designových předmětů z tohoto období. Sešlo se nám úctyhodných 12 000 exponátů. Dvanáct tisíc kousků historie, které by neměly být ztraceny, protože v sobě nesou úlomky vzpomínek každého, kdo tuhle dobu zažil. Všechny předměty jsme zaevidovali, zbavili je nánosů prachu a ty, které potřebovaly opravit či zrestaurovat, znovu probouzíme k životu.

 

Spolek Art Salon S byl založený v roce 2014 a tvoří ho několik stálých členů.

 

Předsedou spolku je Robert Vůjtek, který zajišťuje financování a celkový chod spolku. Podílí se také na řešení nejrůznějších zákeřností administrativy.

 

Hlavní kurátorkou je Jana Sommerová, která má muzeum pod palcem hlavně z jeho obsahové stránky. Je autorkou výstav, které byly mezi deseti nejlepšími daného roku dle Asociace muzeí a galerií ČR, například Večerníček slaví 50. let na Pražském hradě, Jubilejní výstava Josefa Lady, Popelky v německém Moritzburgu či jubilejní výstavy Bratři v triku. Profesně i ve volném čase se věnuje odívání, kostýmům, designu a (jejich) historii. Vzhledem ke svému vzdělání speciální pedagožky ale našim expozicím dokáže dát také další rozměr – jsou díky ní interaktivní, zábavné a přitom naučné.

 

Spoluautorkou muzea je Naďa Klempířová, která se zaměřuje na design odívání již více než 20 let. Jejím hlavním cílem je jednotlivým expozicím dodat co největší autentičnost.

 

Máme za sebou na čtyři desítky úspěšných výstav v Praze i po zbytku republiky. Představili jsme lidem výstavy dobových artefaktů jako Retro hračky za socíku, Retro zima za socíku nebo Retro biják, organizovali jsme retrospektivu Bořka Šípka, výstavu Memories od Roberta Vana nebo několik výstav Káji Saudka.

bottom of page